Petr| 28.8.2023

Výlet do historie: Od doutníků a žvýkaček až k milionům

Výherní automaty jsou s námi déle, než by většina lidí vůbec odhadovala. Pojďte s námi prozkoumat historii, která bude bavit každého opravdového hráče.

Automaty
Píše se rok 1887 a v Česku se testuje první veřejné osvětlení, v Paříži začala výstavba Eiffelovy věže a Čína truchlí nad oběťmi tragických povodní na Žluté řece, které podle některých odhadů vzaly život 1-2 milionům lidí! Zároveň je to rok, kdy poprvé vyšla kniha, ve které debutovala postava detektiva Sherlocka Holmese a kanadský učitel James Naismith založil sport, kterému v Česku budou říkat "košíková" a následně basketbal.
Ale pro hráče je tento rok zajímavý ještě i ze zcela jiného důvodu. Světlo světa totiž spatřil první výherní automat. Jeho oficiální název byl Poker Machine a vyvinula jej newyorská společnost Sittman & Pitt. A jak název napovídá, jednalo se o automat, se kterým jste si mohli zahrát partičku pokeru. Stroj měl pět válců a celkem 50 karet. Jedna hra stála nikl a už tento stroj měl páku, kterou se systém spouštěl - nebojte, k této páčce se ještě mnohokrát vrátíme, protože ta už hráče neopustila! A pokud se ptáte, odkud vypadávaly peníze, tak Vás zklameme. Automat neměl žádný výplatní mechanismus, hráli jste přímo na baru a pokud se na Vás usmálo štěstí, přivolali jste barmana a ten vydával jako výhru doutníky nebo drinky zdarma! Žádné free spiny, ale poctivé rundy na účet podniku.
Pokud jste se ve čtení dostali až sem, tak už možná chcete začít nadávat, jak je možné, že jako první výherní automaty označujeme nějakou "krabici na kartičky" a ještě nepadla zmínka o Liberty Bell. Tak nebojte - jdeme na to! Dodnes není úplně jasné, zda Charles Augustus Fey automat sestavil v roce 1887, což je datum, které někteří uvádějí nebo až během následujících let. Každopádně ať tak či onak, Liberty Bell je bezesporu první opravdu první výherní automat - už jen proto, že na rozdíl od svého pokerového bratříčka měl výplatní mechanismus. Prvních symbolů bylo na stroji celkem pět - srdce, káry, piky, podkovy a právě onen zvon svobody, který měl také sám o sobě největší hodnotu.

Fey si tedy dal záležet a jeho stroj okamžitě učaroval a stal se populárním. A jen malá historická třešnička: V roce 1887 si pan Nobel nechal patentovat svůj bezdýmý střelný prach, který někteří zjednodušeně nazývají dynamitem. A patent se mu rozhodně vyplatit, minimálně po finanční stránce. Škoda, že to neporadil tvůrci Liberty Bellu, protože Charles Augustus Fey na patent zapomněl a do několika let zemi zaplavily kopie jeho designu.

Přestože v roce 1902 přišel v Americe zákaz hracích automatů, výroba Liberty Bellu rozhodně neskončila a stroje se vyráběly dál. Jenže co s automaty, ze kterých se sypaly mince, když bylo zakázáno vyplácet finanční výhry? Co takhle lidem začít rozdávat ovoce! Asi si řeknete, že pitomější nápad jste nikdy neslyšeli, ale máte pravdu jen částečně. Karetní symboly totiž skutečně nahradily ty ovocné a začala se rodit éra takzvaně ovocných automatů. Třešničky a citronky tedy neznamenaly peněžní výhry, ale jen žvýkačky s příslušnou příchutí. A když už řešíme ty legendární symboly, o kterých možná někteří vůbec netuší, proč jsou tak "legendární", tak se přiznejte, kdo víte, co znamená symbol "BAR". Vznikl v Chicagu a začala jej používat společnost Bell-Fruit, která měla své stroje například u trafik či malých prodejen. Tvar symbolu má odkazovat na balíček podlouhlých žvýkaček, které už dnes možná mnozí ani nepamatují (poděkujte Orbitkám), ale zeptejte se schválně svých prarodičů, jak vypadaly "americké žvýkačky". Ne Jardo, žádné, že když máš větší chuť, tak si utrhneš větší kousek..


zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/Liberty_Bell_(game)

Možná se to bude z dnešního pohledu zdát zvláštní, jelikož jsme zvyklí sledovat vývoj technologií vlastně v přímém přenosu, ale vývoj výherních automatů nepřinášel žádné výrazné změny dlouhých 60 až 70 let se měnily designové prvky, ale mechanismus žádnou revolucí neprocházel. Nebylo to však pouhou absencí nových nápadů, ale především tlakem ze strany hráčů samotných. Už od časů Liberty Bell totiž hráči ovládali automat primárně páčkou na jeho boční straně - vidíte, slíbil jsem, že se k ní vrátíme. Mechanismus byl jasný, páčka natáhla pružinu a ta následně zastavovala otáčení válců. Psychologický dopad tohoto prvku byl však obrovský a nezaměnitelný. Automaty dokonce získali slangové označení "jednoruký bandita". Hráči zkrátka cítili, že mají doslova v ruce svůj osud a jsou to oni, kdo mají vliv na výsledek hry a samotná zatočení.

Když pak v roce 1964 přišel první plně elektromechanický stroj, rozhodla se společnost, že si páčku stejně ponechá a hráči tak i nadále zatočení spouštěli skrze páčku. Ani ta však nakonec neodolala neúprosné konkurenci a z nových strojů se začala vytrácet. Její stopa však zůstane nesmazatelně zapsaná v historii výherních automatů, které ve druhé polovině minulého století nekompromisně vkročily do elektrického věku, aby následně stejně důrazně prorazily brány digitálního světa.
Sdílet na:
Autor Petr pracuje u nás v casinu jako obsahový manažer. Má předchozí zkušenosti z psaní společenských článků v českých denících.

Co jsou Hot & Cold hry?

Možná už jste si všimnuli, že na naše stránky přibyly dvě nové kategorie her – Hot & Cold. Ty ukazují, jak moc nebo málo některé hry v poslední době „dávají“.

Nejhranější casino automaty za červenec 2023

Červenec je za námi a my jsme se podívali na žebříček nejhranějších her v našem online casinu. Pojďme se představit automaty, které máte nejraději a hrajete nejvíce.